Български
English
Русский
中文 (中国)
Türk

Presidium

Ivan Ivanov DIMOV, Chairman of the International Arbitration Court at „Legal Interaction Alliance”, born on the 3rd of May 1961

2010 – ongoing: Chairman of the International Arbitration Court at „Legal Interaction Alliance“ and arbiter

2010 – ongoing: President of the Public Council and a member of the Executive Board of „Legal Interaction Alliance“

2010 – ongoing: Chairman of the Academic Council of “Bulgarian Hydrogen Society” /BG Н2О/

2010 – ongoing: Head of a team of highly qualified lawyers in commercial and public law, consultant on legislative and legal issues of public institutions and private companies

2007 – 2010: Member of the Supreme Juridical Council of the Republic of Bulgaria and Chairman of the Commission on International legal cooperation at the Supreme Juridical Council

2004 – 2007: Judge at Regional Court – Sliven, Bulgaria

2001 – 2004: Chairman of Regional Court – Sliven, Bulgaria and a judge

1997 – 2007: President of the Executive Board of the Association „Legal Interaction Alliance“

1997 – 2001: Member of Bulgarian Parliament at the XXXVIII  НарNational Assembly

1992 – 1997: Judge at Regional Court – Sliven, Bulgaria

1990 – 1992: Judge at Military Court – Sliven

1987 – 1990: Judge at State Arbitration Court, Bulgaria

1986 –1987: Trainee – Judge at State Arbitration Court

 

Dimitar Ivanov Abadjiev, Deputy-Chairman of the International Arbitration Court at the Association „Legal Interaction Alliance”, born on the December 15th, 1965

2013 – ongoing – Deputy-Chairman of the International Arbitration Court at the Association „Legal Interaction Alliance“ and arbiter

July 2010 – ongoing : Representative of Bulgaria to the management of „Nabucco Gas Pipeline International“

July 2009 – ongoing: Lawyer, member of the Sofia Bar Association

April 2008 – July 2010: European Democratic Institute – Chairman, NGO

2004 – 2006: European Parliament, Bulgarian Observer to The European Parliament

1997 – 2009 : Member of Parliament, Member of:

Committee of Foreign Affairs, Defense and Security
Committee of Fight Against Corruption
Committee of European Integration and Legal issues
Тemporary Committee for Changes in the Constitution
Committee for Legal Issues
Committee for Internal Security and Public Order
Deputy Chairman of the Delegation of the Bulgarian Parliament in the Mutual Parliamentary Committee Bulgaria – EU
Deputy Chairman of the Committee of European Integration (2000 – 2001)
Deputy Chairman of the Committee on Foreign Affairs, Defense and Security (2001 – 2005)

1992 – 1997 : Chairman of the Regional Court, city of Omurtag, Deputy-Chairman of the Association „Legal Interaction Alliance“ – Sofia

1991 – 1992 : Judge in the Regional Court, city of Omurtag

1991 – Officer of the Regional Court, city of Targovishte

Mario Hristov Bobatinov, Deputy – Chairman of the International Arbitration Court at the Association „Legal Interaction Alliance”, born on the 1st of January 1948, 2013 – ongoing: Deputy-Chairman of the International Arbitration Court at the Association „Legal Interaction Alliance“

2009 – March 2012: Deputy-Chairman of the Supreme Court and Chairman of the Commercial Division of the Supreme Court and an arbitrator

March 2006: awarded with the title „Professor” at Civil and Commercial Law by the Higher Attestation Commission

September 1994 – September 1995 : specialization in Banking and Commercial Law at the Catholic University and the University „George Washington “ in Washington D.C. – USA

1994: scholar of the „Fulbright“, Commission, at the U.S. State Department

November 1990 : Judge in the Supreme Court of the Republic of Bulgaria.

1981 – November 1990: аarbitrator in the City State Arbitration – Sofia and at the Supreme State arbitration

1988: graduate student at Sofia University „St. Kliment Ohridski“” and the Institute of State and Law at BAS degree „Doctor of Law“.

1978 – February 1981: counsel in the system of SMU „Sofstroy”